Frau Doris Stempowska, die Vorsitzende der Deutschen Sozial-Kulturellen Gesellschaft erhielt das Bronzene Verdienstkreuz. Das durch den Präsidenten der Republik Polen Andrzej Duda verliehenes Verdienstkreuz erhielt sie am 7 Juni 2018 im Niederschlesischen Woiwodschaftsamt in Breslau aus den Händen des Niederschlesischen Woiwoden Paweł Hreniak für ihre langjährige Tätigkeit zur Bewahrung der Identität der deutschen Minderheit. Zu dieser Auszeichnung gratulieren wir sehr herzlich.

MAr nach “Schlesien heute”

Krzyż Zasługi

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu miało miejsce uroczyste uhonorowanie przedstawicieli mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych działających w naszym regionie. W gronie osób odznaczonych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej znalazła się przewodnicząca mniejszości niemieckiej w Wałbrzychu Doris Stempowska.

Głębokie wzruszenie, zaskoczenie, ale zarazem i wdzięczność, że dotychczasowy wysiłek znalazł uznanie, to uczucia towarzyszące wszystkim odznaczonym, w tym i pani Doris.

Przyznanie Krzyży Zasługi to także okazja do wyrażenia podziękowań za współpracę mniejszości z pełnomocnikiem wojewody dolnośląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Justyną Matkowską, która wypowiedziała słowa uznania nie tylko pod adresem samych instytucji, lecz przede wszystkim ludzi, którzy stanowią o aktywności poszczególnych organizacji.

Pani Doris wyraziła wdzięczność za pomoc, jaką otrzymuje m.in. od władz miasta Wałbrzycha chętnie współpracujących przy organizowaniu różnego rodzaju uroczystości. Przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu, która liczy sobie obecnie 83 lata, a stowarzyszeniem kieruje od lat ośmiu, z nadzieją patrzy w przyszłość i już zaprasza na tradycyjne spotkanie chórów, które odbędzie się w październiku.

MAr