Agnieszka und Michael heirateten. Agnieszka kommt aus Krzelków (Niederschlesien) und Michael aus Gelsenkirchen. 

Ihr Wunsch war in der Heimat-Kirche der Braut in Krzelków zu heiraten. Die Verlobten suchten unsere deutsche Seelsorge auf, weil der Bräutigam und seine Gäste kein Polnisch verstehen. Die Trauung fand am 10 Februar statt. 

Agnieszka i Michael

Miłość, wierność i uczciwość małżeńską, ślubowali sobie Agnieszka i Michael. Agnieszka od wielu lat pracuje i mieszka w Niemczech. Tam też poznała Michaela. Znajomość ta po kilku latach doprowadziła do decyzji o wspólnym życiu i o małżeństwie.

Ceremonia zaślubin, której przewodniczył o. Marian Arndt OFM, miała miejsce 10. lutego 2018, w kościele pod wezwaniem Św. Jadwigi w Krzelkowie, w parafii panny młodej.

Chyba opatrznościowo zawarli ślub właśnie w kościele pod wezwaniem Św. Jadwigi. Jadwiga z bawarskiego rodu szlacheckiego w XIII w. poślubiła księcia wrocławskiego Henryka Brodatego. Jako żona i matka, żyjąc w sposób autentycznie ewangeliczny, okazała się matką dla ludu śląskiego. Swoje życie dzieliła między rodzinę oraz chorych i ubogich. Sama żyła w sposób surowy i wymagający, w nieustannym umartwieniu. Niedługo po śmierci, papież Klemens IV w Viterbo, we Włoszech ogłosił ją świętą. Dziś czczona jest jako patronka małżeństw, rodzin oraz pojednania polsko-niemieckiego.

Jeżeli dzisiaj w kościele św. Jadwigi jest zawierane polsko-niemieckie małżeństwo jest to również znak czasu. Współczesny świat, Europa i Kościół potrzebują świętych małżeństw i autentycznie chrześcijańskich rodzin.

Życzymy młodej parze, Agnieszce i Michaelowi, aby św. Jadwiga była dla nich wzorem i przykładem, aby oni sami byli znakiem pokoju i pojednania między narodami.

Liturgia ślubna została odprawiona dwóch językach, polskim i niemieckim. Agnieszka przysięgała po polsku: „Biorę sobie ciebie za męża…”, zaś Michael po niemiecku: „Ich Michael, nehme dich Agnieszka, als meine Frau…”. W zabytkowym, barokowym kościele w Krzelkowie, który wzmiankowany był już w 1241 r., słowa te zabrzmiały bardzo uroczyście.

Po uroczystościach kościelnych miało miejsce tradycyjne wesele, podczas którego Michael miał okazję poznać polskie zwyczaje weselne (zdjęcia będą dodane).

MAr

Foto: Paweł Kuźmicki