Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu uroczyście obchodziło swe 60 lecie istnienia, a do udziału w jubileuszu został również zaproszony O. Marian.

Główna uroczystość jubileuszowa miała miejsce w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju dnia 27 maja 2017. W ramach tej części oprócz zarysu historycznego przedstawionego przez niezmordowaną przewodniczącą Doris Stempowską, przed przemówieniami i występami muzycznymi, zaproszono duchownych obu wyznań do przeprowadzenia modlitewnej refleksji. Pastor Andrzej Fober i o. Marian Arndt jako temat wiodący tego religijnego akcentu uroczystości obrali „dziękczynienie”. Na zakończenie odśpiewano wspólnie „Großer Gott wir loben dich”.

Po południu dalszy ciąg uroczystości – program kulturalny – odbywał się w Centrum Kulturowym „Stara kopalnia”.

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu założono w dniu 4 maja 1957 roku jako pierwsze i wtedy jedyne towarzystwo tego rodzaju w Polsce. Działalność NTSK odtąd przerwał jedynie stan wojenny z roku 1981, po jego zakończeniu jednak ponownie ją podjęto z dużym zapałem. Towarzystwo liczy obecnie 720 członków mieszkających w rejonie Wałbrzycha, Kłodzka, Dzierżoniowa i Świdnicy. Głównym celem NTSK jest pielęgnacja języka ojczystego, kultury i obyczajów niemieckich.

O Marian Arndt OFM