Die Weihnachtsfeier der Deutschen Sozial – Kulturellen Gesellschaft in Breslau am 3. Dezember 2016 führte zahlreiche Mitglieder zusammen. Interessant war das Krippenspiel vorbereitet von Kindern aus dem Kindergarten in Hundsfeld und der Auftritt der in der Deutschen Sozial-Kulturellen Gesellschaft deutsch lernenden Kinder. An demselben Tag feierten auch die Deutschen in Glatz, die Waldenburger feierten im Kurtheater in Bad Salzbrunn.

MAr


Nastrój świąteczny udziela się już wszystkim. W kilku miejscowościach Dolnego Śląska, w których działa Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, wspólne świętowanie potrwa kilka dni. Sobotę, 3 grudnia, obrały sobie za dzień spotkania nie tylko grupy z Wrocławia, ale świętowano też w Kłodzku i Wałbrzychu.

W Kłodzku rozpoczęto mszą św. w kościele u sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji. Eucharystii przewodniczył o. Alard Maliszewski OFM. Po mszy grupa udała się do kawiarni „Nota Bene”, gdzie świętowano z pieśnią na ustach, radością w sercu i przy smacznym poczęstunku.

Tego samego dnia, ale nieco później, zgromadzili się członkowie Towarzystwa we Wrocławiu. Uroczyście powitani przez panią przewodniczącą Renate Zajączkowską, wysłuchali refleksji duszpasterza katolickiego. Dzieci z przedszkola nr 71 na Psim Polu uczą się języka niemieckiego i przy tej okazji przedstawiły przygotowane jasełka.

Bożenarodzeniowe piosenki przedstawiły również dzieci uczące się języka niemieckiego w NTSK. Kolędy wykonane przez chór „Heimatsänger”, oraz solistkę Dorotę Sofinską przy akompaniamencie Anny Przytuleckiej stanowiły ukoronowanie uroczystości.

Natomiast w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju zebrali się członkowie Towarzystwa z Wałbrzycha oraz ich goście. Tutaj również panowała radosna atmosfera wzbogacona występami i śpiewami. Duszpasterz katolicki, co prawda nieco spóźniony, ale dotarł do grupy świętujących i razem z duszpasterzem ewangelickim podzielili się religijną treścią Adwentu i świąt Bożego Narodzenia.