Patrizia und Sebastian haben geheiratet.

Patrizia i Sebastian zawarli związek małżeński 2 września 2017 roku w kościele garnizonowym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze.

Patrizia und Sebastian sind in Deutschland geboren, aber als  Ort, an dem sie das Ehesakrament empfangen wollten, haben sie sich die Kreuzerhöhung-Kirche in Hirschberg (Jelenia Góra) in Niederschlesien ausgesucht.

Die Heiligkreuzkirche in Hirschberg wurde 1709 bis 1718 von den Protestanten nach dem Vorbild der St.-Katharinen-Kirche in Stockholm erbaut. Die Wand- und Gewölbemalereien schufen Felix Anton Scheffler und Johann Franz Hoffmann. Die barocke Ausstattung, hauptsächlich das Hauptaltar, macht hier einen besonderen Eindruck. Nach 1945 wurde die Kirche katholische Pfarrkirche.

An der Trauungszeremonie nahmen viele Gäste aus Deutschland teil. Aus diesem Grunde wurde der Seelsorger der Deutschen in Niederschlesien Pater Arndt OFM gebeten die Liturgie in deutscher Sprache zu halten.

Ślub

Patrizia i Sebastian zawarli związek małżeński 2 września 2017 roku w kościele garnizonowym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze.

Jeleniogórski kościół Podwyższenia Krzyża św. jest jednym z sześciu kościołów Łaski na Śląsku. Znajduje się na międzynarodowym szlaku pielgrzymkowym Via Sacra.

Sebastian urodził się w Niemczech, choć jego rodzina pochodzi z Gdańska. Patrizia jest Niemką. W uroczystości wzięło udział wielu gości, przyjaciół i znajomych młodej pary z Niemiec, dlatego o celebrowanie mszy św. i przeprowadzenie ceremonii zaślubin poproszono o. Mariana Arndta OFM, kapłana z duszpasterstwa ludności języka niemieckiego.

Liturgię w większości odprawiono w języku niemieckim. Pierwsze czytanie z księgi Pieśni nad Pieśniami, które mówi obrazowo o czułej i ofiarnej miłości Oblubieńca do Oblubienicy (Pnp 2,8-16.8,6-7), odczytano po polsku. Natomiast drugie czytanie, czyli fragment z Listu św. Pawła do Koryntian opiewający cechy prawdziwej miłości, zabrzmiało po niemiecku: „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje” (1 Kor 12,31–13,8). W Ewangelii św. Mateusza, odczytanej po niemiecku, zgromadzeni usłyszeli przypowieść o domu zbudowanym na piasku lub na skale. Celebrans w homilii podkreślił, że życie małżeńskie to właśnie budowanie na skale, którą jest sam Chrystus (Mt 7,21-29).

Rodzina państwa młodych przygotowała modlitwę wiernych, wspaniale dopasowując ją do sytuacji nowożeńców. Całość liturgii uświetniał swą grą kwartet smyczkowy.

Przyjęcie weselne odbyło się na zamku w Wojnowie.