Vertreter der „Interessengemeinschaft der Veteranenvereine Landkreise Rosenheim / Oberbayern“ sind zahlreich nach Breslau angekommen, um an den Soldaten- und Kriegsgräbern die Opfer der Kriege und Gewalt zu gedenken, für sie zu beten; um Frieden zu beten und so zu Versöhnung zu führen. 

Als Vertreterin des Deutschen Generalkonsulats in Breslau begrüßte Frau Konsulin Christiane Botschen die Anwesenden und führte die Gedenkfeier ein.  Den Wortgottesdienst leitete der Seelsorger der Deutschen in Niederschlesien Pater Marian Arndt OFM.

Die weiteren Gebete mit einer Betrachtung der Worte des Evangeliums nach Markus 9,49-50 übernahm Pfarrer Günther Lipok. Nach einem gemeinsamen Gebet wurden die Kränze niedergelegt.

Gedenkveranstaltung wurde mit Danksagungen des Vorsitzenden des Vereins Herr Pius Graf beendet.


Stowarzyszenie Związków Żołnierzy, Weteranów i Towarzyszy Broni z Rosenheim w Bawarii od 30 lat co roku podróżuje przez Europę specjalnie wynajętym pociągiem, głosząc i propagując pokój oraz pojednanie między narodami. Celem ich wizyty są miejsca upamiętniające ważne wydarzenia z wojen światowych. I tak na przykład w roku 2009 zawitali do miejscowości Pula w Chorwacji, w 2010 podróżowali do Schwerin na północy Niemiec, w 2011 pojechali do Budapesztu, w 2012 do Szczecina, a w roku 2014 byli w Verdun we Francji.

W tym roku specjalny pociąg z ok. 650 uczestnikami przyjechał do Wrocławia. Ich pobyt trwał od 21 do 24 kwietnia. Członkowie Stowarzyszenia modlili się na cmentarzu „Park Pokoju” w Nadolicach Wielkich oraz na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu. 22 kwietnia 2016 roku z udziałem delegacji niemieckiego Konsulatu, Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z Wrocławia i Opola oraz niemieckich wspólnot duszpasterskich katolickich i ewangelickich odbyło się uroczyste złożenie wieńców i nabożeństwo ekumeniczne w Nadolicach Wielkich.

MAr